K čemu slouží kolagen?


V našem těle se nachází hodně bílkovin. Některé mají menší zastoupení, některé větší. Největší zastoupení má ale kolagen, který tvoří až 30% ze všech bílkovin, které v našem těle jsou. To je hodně, že? Je pro nás opravdu kolagen tak důležitý? Co to vlastně je a k čemu ho potřebujeme? Kolagen je pro nás takovým základním stavebním kamenem. Když si představíte dům, bez základů by nemohl fungovat. Mohl by se nějak postavit, ale zhroutil by se dříve, než by byl postavený celý. A přesně takto funguje kolagen. Udržuje nás pohromadě, je základem pro naši kůži, vazy, šlachy, svaly, kosti a podobně. Najdeme ho i například ve výstelce cév nebo dalších našich orgánech.

chemie

Jako každý bílkovina je tvořen aminokyselinami. Kolagen konkrétně tvoří prolin, hydroxyprolin a glycin. Našemu tělu bychom měli dodávat co nejvíce aminokyselin, aby se nám tvořilo správné množství kolagenu. K jeho správné tvorbě potřebujete také vitamín C, měď a zinek. A jaká je tedy úloha kolagenu v našem těle? Nemá jen jednu, ale má jich mnoho. Pomáhá růstu nových kožních buněk, což je důležité, protože naše pokožka se neustále obnovuje. Odumřelé kožní buňky potupně z našeho těla odpadnou a nahradí je nové. V tomto procesu má kolagen nezastupitelnou roli.

kolagen

Dále slouží také jako ochrana. Je součástí jakého ochranného obalu, který chrání orgány uvnitř našeho těla před poškozením. Každý orgán musí mít takovou ochranu, jinak by se mohli poškodit i třeba jen tehdy, kdy poskočíte nebo uděláte prudší pohyb. Pomáhá také se srážením krve. Pokud máte nízkou srážlivost, stojí za to začít užívat kolagen. Má velký vliv na naši pleť. Dodává ji strukturu, udržuje ji pevnou, pružnou. Proto spousta žen, ale i mužů, investuje do kosmetiky, která obsahuje kolagen, a nebo užívají kolagen jako doplněk stravy ve snaze udržet svoji pleť co nejdéle mladistvou.