Kdy jste naposledy obuli běžecké lyže

Říká vám něco pojem „Jizerská padesátka“? Je to legendární lyžařský běžecký závod na padesát kilometrů, který se pořádá pravidelně, každý rok, již od roku 1968. Brzy tedy oslaví šedesát let svého trvání. Není to ale závod ledajaký, na startovní listinu se obvykle hlásí několik tisíc závodníků, ovšem co je podstatné, probíhá na území Jizerských hor a startuje vždy v Bedřichově.

běh na lyžích

Závodníci probíhají překrásnými přírodními scenériemi na osadě Jizerka a kolem Smědavy, v krajině, která nebývá v zimě sice v obležení lyžařů tak, jako například v Krkonoších, nicméně právě kouzlo Jizerských hor má takovou sílu, že si mnohé z vás přitáhne na svou stranu po zbytek života.

Běh na lyžích je velmi náročný, ale zajímavý sport, věnují se mu statisíce nadšenců v naší zemi, a i když zrovna nemusí startovat v Bedřichově, budou potřebovat výzbroj i výstroj, vhodnou do terénů, které odpovídají jejich kondici a lyžařským schopnostem.

Základ výstroje tvoří zejména boty a kalhoty Silvini Soracte. Těm se věnuje nejvíce pozornosti, protože běh na lyžích je sport nohou – nohy nás nesou a posouvají vpřed, proto musí mít zajištěný prvořadý komfort. Vše se točí kolem obuvi, ponožek a běžeckých kalhot, a teprve pak se dokupují další komponenty, jako jsou bundy, funkční prádlo na trup, čepice, rukavice, brýle atp.

Jizerské hory

Současné technologie sportovního oblečení umožňují pořídit takové vybavení, o němž se lidem před třiceti, čtyřiceti lety ani nesnilo, a možná právě vy si vybavíte tu dobu počátku devadesátých let, kdy se na běžeckých tratích objevovali lidé i v obyčejných šusťákových teplákách z tržnice s tenkou gumou v pase.

Až se budete oblékat na běžky, nezapomeňte kromě vaší výstroje i na dobrou náladu a vydejte se někam, kde vás to bude bavit, a kde okolní příroda stojí za váš pohled. Třeba právě v malebné krajině Jizerských hor, v okolí Mariánské hory, vodní nádrže Souš, Josefova Dolu, Jiřetína pod Bukovou, Antonínova a Maxova.