Proč je alkalita vody v bazénu problém

Jednou z hodnot, které u bazénu sledujeme, je bezesporu pH vody. A není divu, je to užitečný ukazatel a navíc jeho testování je velmi jednoduché. Výsledky však mohou překvapit. I ti, kdo se o svůj bazén starají co nejlépe, totiž zjistí, že se právě pH v průběhu doby mění, přes veškerou snahu tomu zabránit.

Jedním z nejčastějších problémů je zvýšená alkalita https://www.chlorito.cz/alkalita, tedy kyselost vody. Jednoduše řečeno, voda v bazénu se nám změnila v, byť slabou, kyselinu. A asi není třeba říkat, že koupat se v kyselině asi není ten nejlepší nápad.

filtrační zařízení může hodně pomoci

Jistě, můžeme namítnout, že se jedná jen o trochu slabší pokles. I ten však může mít u citlivých osob vliv na jejich zdraví, zejména pak na kůži. To platí zvláště, pokud mají například ekzém či jiné kožní onemocnění. Kyselá voda by mohla celou situaci ještě zhoršit.

To však není vše. Právě kyselé prostředí totiž vyhovuje mnoha druhům řas a sinic. Ty pak svým ubíráním kyslíku z vody její pH dále snižují. Dostáváme se tak v podstatě do spirály, ze které lze jen těžko uniknout.

plavkyně v bazénu

Není tedy divu, že se doporučuje zasáhnout již ve chvíli, kdy zjistíme, že hodnota klesla pod stanovenou úroveň. Rozhodně si nemyslete, že se vyplatí čekat, že jedna či dvě desetinky stupně nevadí. Naopak, čím dříve situaci zjistíte a čím rychleji zjednáte nápravu, tím menší budou následky a také tím méně chemie budete muset použít.

V každém případě, pokud alkalitu zjistíte, je dobré zároveň udělat i test na chlor a také na přítomnost mikroorganismů. Ty totiž mohou být symptomem i příčinou a situaci nadále zhoršovat, jak již bylo výše řečeno. Proto je nutné zakročit i proti nim, pokud chcete, aby úprava vody nějakou dobu vydržela.

K tomu všemu je vhodné použít speciální přípravky, které koupíte v obchodě. Rozhodně se nevyplatí používat babské rady, zvláště u větších bazénů. Věřte, že naprostá většina z nich stejně nefunguje.