Šípky a vše kolem nich

Šípky jsou ovoce, které roste na růžových keřích. Jsou kulaté, avšak podlouhlé. Jejich barva je červená až do oranžova. Šípky se obvykle sklízí po prvních mrazech.

Šípky nejen že vypadají esteticky, ale také se využívají v tradiční medicíně. Mají totiž skvělé léčivé účinky. Proto se z šípků také vyrábí šípkový čaj. Vychutnejte si pro své zdraví šípkový čaj Darka shop.

čaj

Šípky se používají k léčbě různých onemocnění. Šípky obsahují plno vitamínů, například vitamín C, fenolické sloučeniny a také nenasycené mastné kyseliny, které jsou příznivé pro naše tělo, na rozdíl od těch nasycených.

A jaké zdravotní účinky má takový šípkový čaj?

Protizánětlivé účinky

Šípky působí účinně proti zánětům díky sloučeninám, které se v nich nachází. Pokud trpíte vnitřními záněty, zejména trávicího traktu, pomůže vám pravidelné pití šípkového čaje. Pokud se ale jedná o již silný zánět, bude již potřeba nasadit léky.

Nízká hladina cukru v krvi

Šípky dokážou snížit hladinu cukru v krvi. Šípkový čaj může být tedy účinným doplňkem léčby pro ty, kteří mají diabetes melitus 2. typu, což je cukrovka. Nadále probíhají výzkumy, které se soustředí na zjišťování přesných účinků šípků na tuto nemoc.

šípky

Zdravé srdce

Šípky také blahodárně působí na naše srdce. Ukázalo se totiž, že mají skvělé účinky při onemocnění aterosklerózy. Ateroskleróza je kornatění tepen, kdy se do stěn cév ukládá tuk a tím se cévy stávají méně propustné. Tím se zvyšuje riziko cévní mozkové mrtvice a infarktu, takže šípky působí i jako prevence proti těmto onemocněním.

Pozor ale, šípkový čaj vám nemusí přinášet jenom zdravotní benefity. Potencionálně totiž můžete mít na šípky i alergii. Plody, v kterých je vysoký obsah vitamínů C totiž běžně bývají zdrojem alergie u citlivějších jedinců. Pokud po požití šípku ucítíte problémy s dýcháním nebo vyrážku, i hned zastavte konzumaci.