Ať nemáte gejzír


Pokud jste v létě dokončili stavbu svého nového rodinného domku, jistě netrpělivě sledujete zimní sezónu a vývoj počasí, protože celý váš domek projde docela těžkou zatěžkávací zkouškou, když teploty klesnou hluboko pod bod mrazu. Ono totiž nesprávně provedené vodovodní potrubí může vlivem zamrznutí prasknou a škody mohou být opravdu značné. A nemusí jít jen o zničení nového zařízení domku, taky se může stát, že budete muset znovu rozkopat zahradu apod.

Prasklé vodovodní potrubí straší také majitelé sezónních chat, kdy je třeba vše před zimou řádně připravit na příchod zimy s tuhými mrazy. Nejde se spoléhat na dlouhodobé předpovědi, že zima bude tento rok mírná, teplota jistě klesne pod bod mrazu a zamrzlá voda v trubkách umí napáchat velké škody.

vodovodní potrubí

Led má větší objem než voda v kapalném stavu a rozpínající se mrznoucí voda má neskutečnou sílu. Dovede roztrhat i ocelové trubky, pokud nejsou dostatečně hluboko zakopané, nebo pokud na zimu nevypustíme vodu z potrubí, které se přes zimu nevyužívá, např. přívod vody k venkovním bazénům na našich zahradách. Mnozí se pak na jaře diví, že nepoteče do bazénu, ale bude se ztrácet někde v zemi z prasklého potrubí.

vodovodní potrubí

Zamrzající voda v zimě je častou příčinou prasklého vodovodního potrubí kanalizace-instalateri, proto není od věci sledovat nejen teploměr a řádně vše zazimovat, ale také mít k dispozici instalatérskou firmu, která pracuje 7 dní v týdnu 24 hodin denně a zajišťuje havarijní služby právě v těchto případech. Prasklé potrubí lehce vytvoří gejzír vody, který bude opět zamrzat a škody tak mohou snadno dosáhnout do vysokých částek. Nemít k dispozici přívod vody, to je nepředstavitelné, proto je potřeba mít všechny přípojky a veškeré vodovodní potrubí zpracované podle norem a všech předpisů, aby se v co možné největší míře zabránilo haváriím na vodovodním řádu.